Co to jest FQ ?

Tkaniny w naszym sklepie sprzedajemy na tłuste ćwiartki (FQ - fat quarter). Jest to kawałek tkaniny wielkości 1/4 metra bieżącego. Jego dokładny wymiar zależy od szerokości tkaniny. W przypadku tkanin o szerokości 110 cm jest to 55 cm x 50 cm. W przypadku tkanin o szerokości 150 cm jest to 75 cm x 50 cm. Dokładne wymiary są podane w opisie każdej tkaniny. 

Podana cena dotyczy 1 tłustej ćwiartki (FQ). W przypadku zakupu większej ilości tłustych ćwiartek, tkaninę przesyłamy w jednym kawałku, czyli np.:

1 FQ to kawałek 50 cm x 55 cm

2 FQ to kawałek 50 cm  x 110 cm 

3 FQ to kawałek 75 cm x 110 cm 

4 FQ to kawałek 100 cm x 110 cm  

5 FQ to kawałek 125 cm x 110 cm...  

Tkaniny można też kupić w formie tzw. "długiej tłustej ćwiartki", czyli 25 cm x szerokość tkaniny (np. 25 cm x 110 cm) .  Jeśli chcieliby Państwo kupić długą FQ, prosimy zaznaczyć to w uwagach do zamówienia. 

Wypełnienia i flizeliny sprzedajemy w kawałkach równych 1/2 metra bieżącego. Podana cena jest ceną za 1/2 metra bieżącego.

 

Ciemny niebieski 2079

Dostępność: powyżej 5 sztuk
Wysyłka w: 2 dni robocze
Cena: 18,50 zł 18.50
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Barwnik do farbownia na zimno włókien celulozowych (roślinnych): bawełny, lnu, sztucznego jedwabiu. Można go używać do batiku woskowanego, batiku wiązanego (tie dye), farbowania w kąpieli wodnej lub pralce.  

Barwnik daje piękne żywe kolory, a tkaniny nim barwione nie farbują. Do utrwalenia barwnika potrzebna jest soda kalcynowana (węglan sodu) dostępna w sklepach z naturalnymi środkami do prania / sprzątania. 

Opakowanie 19 gram wystarcza na ufarbowanie około 0,5 kg tkaniny (w celu uzyskania intensywnych kolorów  należy dodać więcej barwnika, a pastelowych - mniej).

Sposób użycia :

Metoda  wiązanego batiku (tie dye) : upraną tkaninę należy namoczyć na 20 minut w wodzie, w której rozpuszczona została soda kalcynowana  (1 łyżka sody na 1 litr wody). Tkaninę wycisnąć, związać sznurkiem lub gumkami zgodnie z planowanym wzorem i polać w odpowiednich miejscach barwnikiem Procion MX (należy rozpuścić dwie łyżeczki barwnika w proszku  w 250 ml wody). Tkaninę zawinąć  w folię i pozostawić na 12-24 godziny. Następnie dobrze wypłukać i wyprać.

Farbowanie w kąpieli wodnej:  Do wiadra/miski  należy wlać 10 litrów zimnej wody (ilość na 0,5 kg tkaniny). Rozpuścić w wodzie 1-4 łyżeczki proszku Procion MX i wymieszać. Włożyć uprzednio zmoczoną  tkaninę  i mieszać przez 20 minut. Dodać (bez przerywania mieszania) 1/4 kubka rozpuszczonej w wodzie sody kalcynowanej. W celu uzyskania bardziej intensywnego koloru można dodać  1 kubek rozpuszczonej w wodzie soli.  Pozostawić na dalsze 40 minut od czasu do czasu mieszając. Tkaninę następnie wyprać.

Farbowanie w pralce:  Pralkę należy ustawić na wysoką temperaturę i małą ilość wody. Wlać  4-8 łyżeczek   rozpuszczonego w wodzie barwnika w proszku. Włożyć namoczona uprzednio tkaninę i mieszać 20 minut. W celu uzyskania bardziej intensywnego koloru można dodać  3 kubki  rozpuszczonej w wodzie soli. Wlać 2 kubki rozpuszczonej w wodzie sody kalcynowanej. Prać w cyklu 40 stopni (program szybkiego prania).

 

 

Instrukcja użycia: kliknij tutaj.

Przykładowy tutorial: tutaj lub tutaj.

Producent: Jacquard (USA)

Ilośc: 19 gram

Kolor: Ciemny niebieski 2079

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl